Amsterdam ArenA nadal niepokonana, Ajax w 1/4 finału Ligi Europy

Dobra passa na własnym boisku nadal trwa, a Ajax w dobrym stylu awansował do ćwierćfinałów Ligi Europy, pokonując w rewanżu FC Kopenhaga 2:0 po bramkach Traore i Dolberga.

Gospodarzom nie można było zarzucić braku woli walki i zaangażowania w ten mecz – na murawie zjawili się z myślą o wygranej i, bądź co bądź, dokonali tego. Przyjezdni z całej siły próbowali bronić wyniku – przy remisie byliby w stanie przejść dalej. Przez początkową fazę pierwszej połowy skutecznie powstrzymywali Amsterdamczyków, rozstawiając swoisty „autobus”, który powstrzymał Lasse Schöne i Amina Younesa.

Akcję wyprowadzającą Ajax na prowadzenie wykreował niemiecki skrzydłowy. Olsen jednak jego próbę udaremnił, wybijając futbolówkę z pola bramki, która trafiła pod nogi Traore, który potężnym strzałem pokonał szwedzkiego goalkeepera. Wicemistrz Holandii pomimo wyjścia na prowadzenie nie zwolnił tempa, ponownie próbując przełamać się przez blok defensywy.

W drugiej minucie doliczonego czasu gry Olsen dopuścił się faulu w obrębie pola karnego, a słowacki arbiter nie zawahał się i podyktował rzut karny, który wykorzystał Kasper Dolberg.

Druga odsłona meczu nie zmieniła jego obrazu, podobnie jak wyniku. Gospodarze nadal trzymali poziom, jednak brakowało im odrobiny szczęścia, aby jeszcze bardziej przypieczętować wygraną i awans do 1/4 finału po kilku latach nieobecności.

Goście zaczęli grać brutalniej, na co bierny nie pozostawał Ivan Kružliak, który w ciągu 90 minut pokazał dziewięciu zawodnikom upomnienia za niesportowe zachowania i przewinienia.

Kopenhaga także miała swoje „szanse”, jednakże Andre Onana i cały blok defensywny gospodarzy skutecznie je powstrzymywał.

Ajax w kolejnej rundzie mierzy się z niemieckim Schalke 04 Gelsenkirchen. Pierwsze spotkanie odbędzie się 13. kwietnia na Amsterdam ArenA, rewanż w Niemczech tydzień później. Oba spotkania rozpoczną się o godzinie 21:05.

Ajax Amsterdam 2-0 FC Kopenhaga

Gole: 23′ Traoré, 45+2′ Dolberg (k.)

Kartki: 19′ Gregus, 31′ Matić, 34′ Sánchez, 48′ Younes, 66′ Verbic, 78′ Schöne, 80′ Johansson, 87′ Santander, 90+4′ Onana

Składy: Ajax: Onana; Veltman (20. Tete), Sánchez, De Ligt, Viergever; Schöne, Van de Beek (75. De Jong), Ziyech; Traoré (81. Kluivert), Dolberg, Younes

FC Kopenhaga: Olsen, Ankersen, Okore (46. Boilesen), Johansson, Augustinsson, Gregus (57. Verbic), Kvist, Matić, Toutouh (77. Kusk), Santander, Cornelius